Kas on võimalik saada “Tunnustatud automüüja” kvaliteedimärk, kui enamus müügist on komisjonimüük ja käibesse tuleb vaid komisjonitasu?
Tõenäoliselt mitte, kuna sellisel kujul ei ole tegemist niivõrd automüügiettevõtte, kui sisuliselt autode esitlusplatsiga, kes ise müüdavate autode eest ei vastuta ja oma nimel ei müü.
Kellele on sellise asja tegemine kasulik?
See on kasulik nii ostjatele, kui ka ausatele müüjatele.
Kas kvaliteedimärgi saavad vaid AMTELi liikmed?
Kvaliteedimärki saavad taotleda kõik autode müügiga tegelevad Eesti ettevõtted, sõltumata nende organisatsioonilisest kuuluvusest.
Kas kvaliteedimärki võivad taotleda ka uued ettevõtted?
Reeglites on kirjas, et vähemalt aasta peaks olema tegutsetud. Kui tegemist on ketti kuuluva ettevõttega, saab laiendada nn katusorganisatsiooni tausta ning väljastada kvaliteedimärk. Tundmatule ja ajalugu mitteomavale ettevõttele kvaliteedimärki nn avansina ei väljastata. Alternatiivina on kaalutud selliste firmade puhul rakendada kolme juba tunnustatud ettevõtte käendust/soovitust.
Kas tegemist on sisuliselt automüüjate litsentseerimisega?
Tegemist ei ole litsentseerimise, vaid tunnustamisega. Seetõttu on tingimustes ka nö vabamaid punkte, mida alati ei saa meetriga mõõta (nt firma kuvand avalikkuses, sponsoreerimine). Litsentseerimine peab olema ainult ja väga rangelt mõõdetav, mida on automüügiettevõtete puhul tihti raske teha.
Kas tunnustatud automüüja juurest autot ostes on 100% garantii, et auto on õige?
100% garantii on vaid uutel autodel. Kasutatud autode puhul on ka kõige põhjalikumast kontrollist hoolimata tulnud ette juhuseid, kui näitajad ei vasta tegelikkusele. On juhtunud, et ka Eestist uuena ostetud ja siin regulaarselt hoolduses käinud autoga on eelmine omanik teinud teatud manipulatsioone, mis selgusid alles peale auto üleandmist uuele omanikule. Samuti tuleb seda ette aeg-ajalt ka piiri tagant kindlatelt müüjatelt autode sissetoomisel. Tunnustatud müüja juures on aga selliste juhuste arv äärmiselt piiratud ning probleemidele kindlasti olemas lahendus, kuni auto tagasivõtmiseni müüja poolt.
Kas tunnustatud võib olla ka platsimüüja?
Miks mitte, kui firma vastab tunnustamiseks vajalikele kriteeriumitele. Nn platsimüüjate hulgas on ka korrektseid müüjaid, kuigi suhteliselt vähe.
Kas ka välisriigis registreeritud automüüja võib saada tunnustuse?
Ei, see on mõeldud vaid Eestis registreeritud ja siin tegutsevatele automüüjatele.
Miks on sisse toodud sponsoreerimise nõue?
See ei ole nõue, vaid üks kriteerium, mis näitab, kas ettevõte on huvitatud enda nime avalikkuse ette toomisest, positiivsest kuvandist ning kas ettevõttel on ka nn tegevus ühiskonna paremaks muutmisel. Loomulikult ei ole see kõige olulisem kriteerium tunnustuse andmisel/mitteandmisel.
Kui ettevõte ei ole kedagi toetanud, kas siis tunnustust ei saa?
Kui muud kriteeriumid on täidetud, siis ei ole selle puudumine tunnustamisel takistuseks.
Kas hindamist tehakse ka eraisikutele?
Ei. Üksikkorras oma autot müüvad eraisikud on ise garandiks ja üldjuhul annavad tõest informatsiooni. Nö varjatud ettevõtlusega tegelevad eraisikust automüüjad on üldjuhul skeemitajad. Kes arendab välja korrektse automüügikoha, on kindlasti tunnustatud müüjate ridades oodatud.